Przewodnik po okolicy

JAK DOJECHAĆ

Tatrovia YouTube
https://www.facebook.com/tatrovia.zakopane/

Copyright © Willa u Bohuna 2020. All rights reserved. Wykonanie:  TravelSystems        

ul. Króle 38A
34-500 Zakopane

Proudly created with webwavecms.com

22 maja 2020

Ile jest dróg na Giewont? cz. 2

W tym i poprzednim artykule zachęcamy Państwa do dłuższej wycieczki o rożnych stopniach trudności, gdzie elementem końcowym jest zdobycie szczytu „Wielki Giewont” – masywu górskiego w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km – najwyższego szczytu Tatr Zachodnich położonego w całości na terenie Polski. Tym razem przyglądać się będziemy szlakom niebieskiemu i żółtemu.

 

Z Kuźnic przez Doliną Kondratową i Kondracką Przełęcz

 

Szlak niebieski zaczyna się w Kuźnicach. Nie dojedziecie tam jednak samochodem, gdyż są ograniczenia w ruchu pojazdów. Jeśli korzystacie z samochodu, musicie pozostawić go na parkingu. Polecamy do tego ulicę Balzera, skąd od ronda do wejścia na szlak dostaniecie się busem bądź taksówką. Tradycyjnie na wejściu znajduje się kasa biletowa gdzie należy zakupić bilet wejściowy (Normalny kosztuje 6 zł, zaś Ulgowy – 3 zł).

 

Szlak niebieski prowadzi najpierw na Kalatówki, następnie Dolinę Kondratową. Są to tereny leśne o płytkim nachyleniu terenu. Szlakiem dochodzi się na Halę Kondratową, gdzie znajduje się małe, ale za to bardzo dobre schronisko PTTK. Następnie od schroniska po kilkuset metrach dość prostego szlaku musisz zmierzać na Kondracką Przełęcz, gdzie znajduje się dość duże i wymagające podejście po schodach kamienistych. Po pokonaniu tej drogi znajdujesz się przed atakiem szczytowym na Giewont, gdzie musisz się stosować do rzeczy opisanych przez nas już wcześniej.

 

Według nas jest to dość przyjemna trasa zdobywania Giewontu, choć usytuowana daleko od naszego obiektu.

 

 

Na Giewont z Gronika

 

Szlak żółty zaczyna się na granicy zachodniej miasta Zakopane i wiedzie z Gronika poprzez Dolinę Małej Łąki. Tuż przy wejściu znajduje się parking na samochody osobowe i tak jak poprzednio – musisz opłacić swoje wejście na teren TPN. Początek trasy prowadzi przez drogę leśną – wąwozem, następnie zaś wchodzimy na przepiękną Halę Małołącką, otoczoną po prawej stronie masywem „Czerwone Wierchy”, a po lewej stronie masywem Grzybowca. Wrażenie jest przepiękne, gdyż w tym miejscu człowiek czuje się naprawdę malutki.

 

Po przejściu Hali kierujemy się już szlakiem wykonanym ze schodów kamienistych szutrowych w kierunku Przełęczy Kondrackiej – jest to podejście o dość dużym nachyleniu – w końcu musimy wejść na Giewont!

 

 

A może z Kasprowego Wierchu?

 

Na zakończenie można dodać, iż możliwe jest także zdobycie Giewontu z Kasprowego Wierchu, na który możesz się dostać Koleją „Kasprowy Wierch”. Z tego miejsca musisz kierować się na Kondracką Kopę szlakiem czerwonym – to bardzo widokowa trasa piesza, całkowicie nasłoneczniona, teren spacerowy. Następnie droga wiedzie już szlakiem żółtym na Kondracką Przełęcz. Tu jednak zaznaczyć należy, iż Kolej Kursuje dopiero od godziny 08:00, co według nas jest już późną godziną, aby w spokoju pocieszyć się zdobyciem Giewontu.

 

 

Najlepsza pora na wyjście na szlak to, drodzy Państwo, godzina 05:00, ponieważ umożliwia Wam to wejście na szczyt w pomiędzy 07:00 a 08:00. Wówczas Giewont macie tylko dla siebie, a nie dodatkowych stu innych piechurów, nie zjedzą Was też muchy, a słońce nie sparzy.

 

Ze szczytu Giewontu można podziwiać panoramę miasta Zakopanego, całej kotliny, widoczne jest także jezioro Orawskie na Słowacji, jak i jezioro Czorsztyńskie na terenie pow. Nowotarskiego w Polsce. Ciekawi nas, która trasa najbardziej przypadnie Wam do gustu.

 

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy udanych wędrówek!

 

Tatrovia Apartamenty Zakopane