Przewodnik po okolicy

JAK DOJECHAĆ

Tatrovia YouTube
https://www.facebook.com/tatrovia.zakopane/

Copyright © Willa u Bohuna 2020. All rights reserved. Wykonanie:  TravelSystems        

ul. Króle 38A
34-500 Zakopane

Proudly created with webwavecms.com

Zakopane
06 maja 2020

Poznaj Kumoterki i poczuj z nami
Paradę Gazdowską! Zapraszamy!

Niesamowite emocje, przepiękne konie, górale i góralki - wszystko to możecie oglądać podczas kumoterskiej parady. To możliwe do zobaczenia tylko tu, na Podhalu.

 

Parady Gazdowskie

 

Co roku w okresie od stycznia do marca na terenie Podhala organizowane są widowiskowe i pasjonujące Wyścigi Kumoterek, czyli zawody w skiringu i ski-skiringu.

 

Parada Gazdowska to nic innego jak cykl imprez paradnie przystrojonych zaprzęgów konnych, ocenianych przez wybrane jury, podczas emocjonujących przejazdów na czas. Podczas tych przejazdów oceniane są m.in. konie, ich kondycja, ułożenie, rasa, uprząż a także same kumoterki. Tylko co to takiego?

 

Kumoterki

 

Sławne kumoterki to małe, pieczołowicie rzeźbione sanie dla dwóch osób. Ich nazwa pochodzi od kumotra i kumoski, czyli ojca chrzestnego i matki chrzestnej. W tradycji góralskiej właśnie takimi saniami wieźli oni dziecko do chrztu. Z biegiem czasu zwyczaj ten przestał być praktykowany i dziś jest synonimem widowiskowego wyścigu zarówno pięknie przyozdobionych koni i sań, jak i mężczyzny, który powozi oraz kobiety, która balansuje podczas jazdy, aby nie wypaść z powozu. Najbardziej popisowe numery to właśnie wywrotki. Wysoce efektowne, wykonywane przy szybkiej prędkości, powodują wzrost ciśnienia i okrzyki publiczności. 

Te emocjonujące zabawy stają się jeszcze bardziej ekstremalne w dwóch kolejnych wyścigach, gdzie sanki zostają zastąpione przez góralskiego narciarza. W skiringu jeździec sunie na nartach za koniem, a w ski-skiringu dodatkowo na koniu znajduje się druga osoba, a zatem szalona zabawa okazuje się już nie taka prosta.

 

Kumoterki

 

Niematerialne kulturowe dziedzictwo

 

Należy dodać, że Zawody Kumoterek znajdują się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Mają ściśle podhalański rodowód, który wypływa z kultur góralskiej i polskiej. Fakt, że można tego doświadczyć tylko na Podhalu, sprawia, że we wskazanym wyżej okresie na naszym funpage na FB @tatrovia.zakopane co roku umieszczamy kalendarz Parady Gazdowskiej.

 

Kumoterki

Kumoterki

 

Czy wiesz, że?

 

Największy renesans zawodów miał miejsce w okresie międzywojennym, bowiem na Równiach Krupowych w Kumoterkach brali udział nie tylko górale, ale i ułani, i oficerowie Wojska Polskiego, przebywający w tym czasie pod Tatrami. Jeśli interesuje Cię z czego i jak wykonane są sanie kumoterki, napisz w komentarzu pod postem na funpage'u Tatrovii na FB.

 

Podziękowania dla Bartłomieja Jureckiego za udostępnienie zdjęć do tego postu. Więcej przepięknych zdjęć jego autorstwa możecie podziwiać na stronie www.jurecki.com

Tatrovia Apartamenty Zakopane